تبلیغات
istgaheakhar11 - آفات و بیماری های رایج گیاهان آپارت مانی
 
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   

آفات و بیماری های رایج گیاهان آپارت مانی
پنجشنبه 23 اردیبهشت 1395 ساعت 03:23 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست محمد ترابی | ( نظرات )


خرید تاج گل

چنانچه شما نشانه ها و علایم بیماری ها را به موقع تشخیص دهید اکثر موارد حل خواهد شد.برای پیشگیری پیشدستی کردن بر موارد تهیه و تولید یک برنامـه مدون برای گیاهان ضروری است .
خلاصه اینکه تهیه و تولید جدولی که سری برنامـه هایی با عملیات معین جهت معاینه کیاهان که از روی آن کارهایتان را انجام دهید.

هر ماه میزان اقل دوبار گیاهان را طبق دستور داده شده شستشو دهید تا فرصت خوب ی جهت رسیدگی دقیق جهت آنها فراهم گردد.
شستشوو پاک کردن را با شاخ و برگ ها شروع نمایید به ویژه شاخ برگ های تازه رسته که رنگ آنها روشنتر است به مفهوم همانهایی که سریع علامت های تخریب یا بیماری را ظهور می دهند.تا آنجایی که امکان دارد آنها را از نزدیک مشاهده نمایید.

معاینه را از برگ ها به ویژه برگ های جوان که رنگی روشن دارند شروع کنید در برگ های جوان علائم بیماری ضعف سریع روشنی آشکار می شوند مد نظر داشته باشید که نقاط قهوه ای رنگ روی برگ ها بخاطر پایین آمدن شدید سطح رطوبت ایجاد می شوند و یا کله های نازک بخاطر گرمای شدید به وجود می آیند.

به خاطر داشته باشید که پشت برگ ها را معاینه نمایید یعنی جایی که حشرات جهت تجمع آنجا را رفیق دارند.و از شرایط خاک گلدان نیز چشـم پوشی نکنید زیرا با این کار می توانید بی رنگ شدن خام،شوره ها جرم های نمک و یا ریشه های بیرون آمده را که علامت نگهداری غلط هستند نیز آفات حشرات درون خاک را پیدا نمایید.

معرفت علائم بیماری گیاهان آسری مانی و روش معالجه آنها
در شناسایی مداوای بیماری های گوناگون خانگی دقت،هوشیاری سرعت عمل از عوامل مهم تاثیر گذار هستند .

نباید مجوز داد که گسترش بیماری به میزانی برسد که از کنترل خارج شود و گیاهان آن را یکی بعد از دیگری به از بین بردن بکشاند.

در این پارت به شرح پاره ای از بیماری ها که در بین گیاهان عمومیت دارند می پردازیم و علائم هر مریضی را با ذکر علت و روش معالجه ی آن شرح خواهیم داد.

۱-آفیدز( Aphids)

این حشره ی شپش مانند ریز اندازه ای به طول ۳ میلی متر دارد،به رنگ های سبز،قرمز، صورتی،زرد،قهوه ای سیاه دیده می شود.این حشره در نوک زیر برگ های گیاه تجمع کرده با مکیدن شیره ی گیاه بیشتر شدن آن را متوقف می سازد.در نتیجه،برگ های گیاه کمرنگ شده و به تدریج جمع شده می میرند.

آفیدزها با ترشح ماده ای براق(عسل مانند)سبب جذب انگلها ی گیاهی سیاه رنگ گشته گیاهان حساسی چون دیفن باخیا سرخس ها و انواع پیچک ها اکثرا به این آفت مبتلا می گردند.

*علاج آن در آبخش مان
گیاه را با آب ولرم صابون طبیعی با پارچه ای که در این محلول قبلا خیس کرده اید شستشو دهید.با سم مالاتیون ۲ در هزار می توان نسبت به مبارزه دفع این آفت در محیط باز كار کرد منوط بر اینکه سمپاشی در دو نوبت هر نوبت به فاصله ی ۱۵ روز یک بار صورت گیرد.بعد از خشک شدن سم گیاه را با آب تمیـز بشویید.

در زمان سمپاشی با پارچه نازکی دهان و بینی را بسته یا از ماسک استفاده نمایید.
توصیه -به هیچ وجه مصرف از سم در آپارت مان به خاطر خطراتی که دارد توصیه نمی شود.و در موارد ی که حشره زدگی زیاد است بهتر است که گلدان را معدوم کرده و یا کلیه شاخه های گلدان را چند سانتی متر بالاتر از خاک گلدان چیده و دور بیندازید.

چنانچه از گیاه مراقبت کامل نمایید جوانه های آن به زودی ظاهر شده وبه رشد ادامه می دهند. و یا سری های حشره زدگی را قیچی کرده و گیاه را با آب ولرم کف صابون طبیعی در دو نوبت به فاصله ده تا پانزده روز شستشو دهید
این حشره بیشتر روی برگ های رنگین مثل حسن یوسف مشاهده می شود حشرات بسیار زیاد کوچکی هستند که با مکیدن شیره ی گیاهی سبب افسردگی بی حال شدن گیاه می گردند.
این حشرات زیر برگ ها تخم گذاری کرده به صورت کرم های نامرعی در می آیند و از شیره ی گیاه تغذیه می کنند که این عمل بیشترین آسیب رابه گیاه می رساند و در نتبجه برگ های سبز به تدریج به زردی گراییده و می افتند و چنانچه این حشره به موقع شناسایی و کنترل نشوند مرگ کلیه گیاهان حتمی است.

*مبارزه
-مثل مورد ۱ با آن مبارزه نمایید.یا در هر لیتر آب۲ ⁄۱ قاشق چایخوری سم مورد نظر را ریخته بعد از مخلوط نمودن در خارج از آسری مان در فضای باز از آن استفاده نمایید و این ماده را از دسترس اطفال دور نگهداری د

۳-عنکبوت قرمز خالدار(Spotted spider Mite)

این حشره خیلی ریز و میکروسکوپی است و با وجودی که گاهی از آنها سبز رنگ می باشند ولی باز به عنکبوت قرمز معروف ند.
اولین نشانه ی این حشره زدگی پیدا شدن خالهای قهوه ای رنگ لکه هایی روی برگ ها است این حشره اکثرا ٌ در زیر برگ ها زندگی می نماید و تارهای سفیدی تنیده که شاید تمام ی گیاهان را در بر گیرد در نتیجه گیاه بی رمق شده و می میرد،گیاهانی مثل شفلرها،آسپارگوسها،سرخسه و کاکتوسها به این آفت دچار می شوند.

*علاج آن در آسری مان

-در مورد حشره زدگی های شدید از سموم دیفوکل(Difocol) یا تترا دیفون (tetradifo 16) طبق دستور نوشته شده روی قوطی آن عمل نمایید.
گیاهان برگ پهن را با برس نرمی که آغشته به کف صابون طبیعی فاقد اسانس کرده اید پولک ها را از روی برگ ها پاک کرده پس تمام ی گیاه را با آب ولرم بشویید گیاهان کوچک را در دستشویی با فشار قوی آب ولرم اسپری نمایید این کار حشرات را تار و مار می نماید.در صورت نیاز مجددا همین عمل را دوباره تکرار نمایید.

۴-شپشک آرد آلود(Mealybugs)


این حشره پولک دار است مانند ذره های پنبه ای که بوسیله پنبه زن حلاجی شده باشد در زیر برگ ها و انتهای دمبرگ و ساقه جمع می شوند.
این حشرات را پودر سفید رنگی شبیه به آرد پوشانیده است محل تجمع آنان بیشتر در درزهای نوک برگ هایی که در سایه واقع شده اند است .گونه دوم این حشره،حشره های دم کوتاهی هستند که برخی وقتها تا شش هزار عدد تخم می گذارند که با مکیدن شیره گیاهان،آنها را پژمرده خشک می نمایند.
گیاهانی که بیشتر مورد حملات این حشره قرار می گیرند عبارتند از حسن یوسف ها،کرتنها،دراسینا ها،سرخس ها نخل ها می باشند .

*علاج آن در آپارت مان


-گیاهان را ب مصرف از سم مالاتیون یا اسید و یا هر سمی که ویژه این آفت در بازار عرضه می گردد طبق دستور العمل داده شده روی بسته آن سمپاشی نمایید.
و یا نقاط آلوده برگ های حشره را با پارچه یا اسفنج نرمی که قبلا در الکل خیس کرده اید در دو نوبت به فاصله ۱۰ تا ۱۵ روز یکبار پاک نمایید.


حشره های پولک دار(Scales)

این حشره فلس دار بوده و نام آن پولک دار است که به شکل لکه های بیضی شکل در زیر برگ ها و در ط.ل رگبرگ های مهم نمایان می گردد.و چون رنگی سبز گونه یا زرد گونه دارند مشاهده آنها جز در موارد حشره زدگی شدید با چشم غیر مسلح مساله است.این حشره زدگی ساقه ی گیاه را پوسته پوسته کرده و برخی برجستگی هایی روی برگ ها ساقه ها به وجود می آورند که در نتیجه گیاه زرد رنگ شده و می میرد.گیاهانی چون آرالیاه ها،الوها،دراسینا ها،سرخس ها،فیکوس ها،و پیچک ها مورد حمله این حشره قرار می گیرند.

*گیاه مبتلا ؛
را به آرامی با آب صابون و با برس نرمی پولک ها را از روی برگ ها پاک کرده پس تمام ی گیاه را با آب ولرم بشویید.در حشره زدگی های شدید با سم رُتینون در محیط باز سمپاشی نمایید.بعد از خشک شدن سم گیاه را با آب ولرم بشویید.
از سموم پیرتروم(Pyrethrum) مالاتیون در دو نوبت با فاصله ۱۵ روز یکبار نیز میتوانید استفاده نمایید.

۶-Worms

زمان ی که خاک به راحتی آب را جذب نمی نماید تعداد زیاد ی از این کرم را در خاک به ما خـبر می دهد.

* جهت مبارزه با آنها
از سم کرم کش استفاده نمایید ولی بهتر است گیاه را با خاک از گلدان بیرون آورده با دست کرم ها را از خاک جدا کرده معدوم نمایید.

۷-Leaf Miners

این آفتی است زیر روی برگ نقب می زند اکثرا خط سفید دنبال باقی می گذارد نتیجتا این خط سفید جهت شما معین می نماید که این آفت در کجای گلدان زندگی می نماید

*آموزش معالجه
چنانچه تعداد آن کم باشد کافی است که به آرامی آنان را یکی یکی بین انگشتان شصت و سبابه فشار داده از بین ببرید یا با سنجاق ته گرد بدن آنان را سوراخ نمایید.می توانید دیدگاه خود را بنویسید
Can better posture make you taller? دوشنبه 27 شهریور 1396 09:13 ب.ظ
Hello exceptional website! Does running a blog similar to this take a great
deal of work? I've very little knowledge of computer programming however I was hoping to
start my own blog soon. Anyhow, if you have any suggestions or techniques for
new blog owners please share. I know this is off topic however I just wanted to ask.
Thanks a lot!
Foot Issues دوشنبه 16 مرداد 1396 02:15 ب.ظ
Have you ever thought about including a little
bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything.

However think of if you added some great visuals or video clips to give your
posts more, "pop"! Your content is excellent but with images and video
clips, this site could undeniably be one of the most beneficial in its field.
Superb blog!
Foot Complaints دوشنبه 9 مرداد 1396 04:37 ب.ظ
After looking over a few of the articles on your web page,
I truly appreciate your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Take a look at my website as well
and let me know what you think.
manicure سه شنبه 22 فروردین 1396 06:46 ق.ظ
Why users still use to read news papers when in this technological globe
all is accessible on net?
manicure پنجشنبه 10 فروردین 1396 07:54 ب.ظ
I have fun with, lead to I found just what I was having a look for.
You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a
great day. Bye
ثنا پنجشنبه 23 اردیبهشت 1395 03:23 ب.ظ
سلامممممم نفسممممممممممم
خوبی عزیزممممممممم
وبت خیلی خوب بووووووووود خیلی
میخواستم بیای به وب منم سایت سر بزنی و با هم تبادل لینک داشته باشیم
می بینمت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر