تبلیغات
istgaheakhar11 - توصیه های پزشکی موسیقایی
 
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   

توصیه های پزشکی موسیقایی
سه شنبه 31 فروردین 1395 ساعت 11:50 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست محمد ترابی | ( نظرات )


بیت رپ

زخمهای دست گیتاریستها اکثرا به گیتار زدن دائمی عدم استآسان بین تست ها است. اگر چه درد بیشتر در ناحیه دست آنها حس می شود، ولی اکثرا ً دردها را بایستی در ذهن جست وجو کرد. همان گونه که ترکیب صحیح صدا و سکوت منجر به موزیک گوش نواز است، ترکیب صحیح استراحت و تست ضروری ه سلامت نوازنده است. در این مقاله سعی شده برای یاری به نوازندگان از تجربه گیتاریستهای پیشرفته پیشنهاد پزشکان کارشناس استفاده شود تا به راهکارهایی در این زمینه دست یافت.

توصیه های پزشکان

به گفته دکتر رسنتال۱ آسیب ناشی از فشارهای دائمی۲ (RSI) معمول ترین تشخیص پزشکی است که او به عنوان کارشناس جراحات خارجی توان بخشی در مرکز بهبود ی هنرمندان نیویورک با آن مواجه است. بیماران او ً از التهاب توأم با درد یا درد در دستها و گردن شکایت دارند. او می گوید: «این موارد چند دلیل دارد. آنها جهت ساعتهای متمادی بدون وقفه ساز می نوازند. حالت بدن آنها نیز چه وقت نواختن ساز و چه در حالت معمولی صحیح نیست. به علاوه فشارهای روحی دارند که بر بدن زیاد تأثیرگذار است. من بیمارانی داشتم که ساعتها قبل از اجرای رسمی تست کرده اند بدون آنکه استآسان کنند.» دکتر رسنتال انجام نرمشهای کششی قبل از نواختن ساز و استآسان بعد از بیست تا سی دقیقه آزمایش ممتد را پیشنهاد می نماید . در زمان استآسان نیز نرمشهای کششی دست مثمر ثمر است. او همچنین مصرف دارو را، برای این عوارض، بهبود ی زودگذر می داند. رژیم غذایی مناسب، حالت صحیح نشستن در نواختن ساز انتخاب ساز مرغوب راهکارهای دیگری است که پزشکان بدان معتقدند.

توصیه های پیشرفته

مساله زمانی آشکار می شود که بخواهیم به این توصیه ها جامه عمل بپوشانیم. برای مثال هنرجوی پیشرفته به روزی چهار ساعت آزمایش قبل از شروع کلاس نیاز دارد. گیتاریستهای پیشرفته نیز که چند روز بیشتر به اجرای پروگرام ندارند در موقعیت آزمایش های بصورت فشرده قرار دارند. در این شرایط نوازنده بایستی بداند که چگونه تست ات جمع و جور و پر اضطراب را به آزمایش ی خوشایند و سازنده تبدیل نماید . در واقع باید بداند که چه زمانی وقت استآسان است. اولین قانون این است «تا زمانی که درد از بین نرفته است آزمایش را شروع نکنید.» اسکات تننت۳ یکی از گیتاریستهای معروف کلاسیک می گوید: «تا زمانی که حس نکنم دردهای دستم کاملاً قطع شده دوباره شروع به گیتار زدن نمی کنم. به همین است که دردهای دستم هیچ زمان به تهدید جدی جهت م تبدیل نشده است. حتی چنانچه دردی حس نکنم بعد از یک ساعت اندی تست به همان اندازه استآسان می کنم. چنانچه در آزمایش اتم با مشکلی مواجه شدم که در آن لحظه قادر به حل آن نباشم، آزمایش را قطع می کنم و تا وقتی که تمرکز فکری به دست نیاورم به تست ادامه نمی دهم. زمانی که گیتار همراهم نیست یا در حال استآسان هستم در فکر تست می کنم. بعضی وقتها اوقات روزها می گذرد من تست نمی کنم. همـواره سعی می کنم بین روزهایی که سخت تست می کنم و روزهایی که اصلاً آزمایش نمی کنم به تعادل برسم. اوقات تست زیاد مدت بدون تمرکز مفید نیست. آزمایش کوتاه مدت، با تمرکز، بهتر از آزمایش بلند مدت، بدون تمرکز، است.»

سیم گیتار

در سال ۱۹۸۷، جهت ان گُر۴ در حال ارائه رپرتوار پیشرفته خود بود، اما تست زیاد ترجمه تعدادی کتاب از زبان آلمانی به انگلیسی منجر به درد تاندون دستهای او شد که سه سال به طول انجامید. هـر روز بیماری او وخیم تر می شد تا جایی که حتی نمی توانست در را باز نماید . پزشکان به او توصیه کردند که مچ دستش را عمل نماید ، ولی او قبول نکرد. جهت ان ماساژ بهبود ی، کلاس یوگا، طب سوزنی و روان بهبود ی را جایگزین عمل کرد و نوع نشستن خود را تغییر داد. بعد از سه ماه دردهای او از بین رفت دوباره به سراغ ساز محبوب گیتار رفت. بعد از مدتی درد مجدداً به سراغ او آمد و شش ماه او را آزار داد. برای ان می گوید به دلیل اینکه یوگا کار می کرد این بار توانست با درد به راحتی کنار بیاید. او سیمهای گیتار را نیز شل تر کرد که آسیب کمتری به دستهای او وارد شود.

جهت ان متذکر شد وقتی کارهایش خوب تر است که گیتارش سیم نرم تری دارد. او ترکیبی از سیمهایی را با سختی متوسط و پایین انتخاب کرد زیرا معتقد بود سیم زیاد نرم کیفیت صدا را پایین می آورد. برای ان می گوید: «من برای خودم برنامـه هـر روز تنظیم کردم؛ قبل از شروع آزمایش یوگا بعد از آن بیست دقیقه تست ات قدرتی دست انجام می دآدم . با تمرکز حواس گیتار می نواختم و وقتی که امکان داشت از سه سیم به جای پنج سیم مصرف می کردم.»

Focal Dystonia

یکی دیگر از گیتاریستها دچار عارضه عجیبی به نام فوکال دایستونیا شد. پژوهشگران هنوز نتوانسته اند دلیل ی جهت این عارضه بیابند. چند انگشت بیمار به باره از کار می افتد بدون اینکه دردی داشته باشد. او به مراکز بهبود ی مختلف ی مراجعه کرد؛ زیرا این امر باعث می شد که نه تنها چند قرارداد با اهمیت زیاد را از دست بدهد بلکه به شهرت او هم لطمه وارد شود. او تحت بهبود های مختلف ی قرار گرفت ولی بازبینی نیافت.

چند سال بعد او دوباره شروع به نواختن ساز کرد، ولی این بار تنها از انگشت شست سبابه دست راست خود استفاده می کرد. این وضعیت ادامه داشت تا اینکه او چیزهایی در خصوص چگونگی کار گروهی عضلات شنید. تا آن زمان فکر می کرد که فقط عضلات پایین ساعد دست در نوازندگی نقش ایفا می کنند؛ ولی او متوجه شد که عضلات دیگر دست نیز در این امر دخالت دارند. وقت آزمایش او در خیال تصور می کرد که عضلاتش از نوک انگشتان تا نقطه ای در پشت شانه های خود جایی که دستها به بدن متصل می شوند در حال حرکت است. بعد از گذشت سال انگشت وسط او کاملاً شروع به حرکت کرد و سال دیگر انگشت دوم او. بعد از سه سال تمام انگشتان او به حالت طبیعی باز گشتند. در این مدت او همین طور با پزشکی مشورت کرد که به او پیشنهاد کرد شنا نماید . او می گوید: «گرچه شنا به اصلاح ی مریضی ام کمکی نکرد، اما باعث شد احساس سلامت ی زیادتری بکنم؛ به علاوه بدانم که چگونه بدن کار می نماید و چطور می توان به تن آرامی دست یافت.»

ورژن نهایی

با توجه به توصیه پزشکان و تجربه نوازندگان پیشرفته ، نکات زیر برای پیشگیری از جراحات دست در وقت نوازندگی پیشنهاد می شود:


۱) آزمایش نرمش

۲) آشامیدن زیاد مایعات

۳) خواب کافی

۴) داشتن بدنی انعطاف پذیر

۵) پرهیز از دخانیات مشروبات الکلی

۶) مدیتیشن آزمایش ات تنفسی

۷) بررسی کتابهای معتبر گیتار زدن صحیح برای هنرجویان

۸) نرمش گرم کردن دست قبل از شروع آزمایش

۹) پوشیدن دستکشهای ویژه طبی برای افرادی که جریان خون در دستشان به خوب ی انجام نمی شود.

۱۰) قرار دادن دست به مدت دقیقه در آب سرد سپس یک دقیقه در آب گرم (آب بسیار زیاد سرد و خیلی گرم ضرردار هستند .)

۱۱) ماساژ دست با کرم یا لوسیون از نوک انگشتان تا آرنج

۱۲) کشیدن دست انگشتان و خم کردن کف دست

۱۳) یوگا

۱۴) کار هم زمان با نوازندگی مانند تدریس، تنظیم موزیک و آهنگ سازی

۱۵) طب سوزنیمی توانید دیدگاه خود را بنویسید
chocolate سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 05:16 ق.ظ
Hey there! Do you use Twitter? I'd like to follow
you if that would be ok. I'm absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.
Can you stretch to get taller? شنبه 18 شهریور 1396 08:06 ب.ظ
I’m not that much of a online reader to be honest
but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your website to come back later.
All the best
feet problems شنبه 18 شهریور 1396 05:06 ق.ظ
Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess
I'll just sum it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your
blog. I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to the
whole thing. Do you have any helpful hints for novice blog writers?

I'd certainly appreciate it.
Can you grow taller with exercise? سه شنبه 17 مرداد 1396 03:59 ب.ظ
I've been exploring for a little bit for any high quality
articles or blog posts in this kind of space .
Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site.
Studying this info So i am glad to exhibit that I have an incredibly good uncanny feeling I
discovered just what I needed. I such a lot undoubtedly will make
certain to do not omit this website and give it a look on a constant basis.
Foot Pain جمعه 13 مرداد 1396 11:51 ب.ظ
It's an awesome post designed for all the web visitors; they will take advantage from it
I am sure.
BHW یکشنبه 27 فروردین 1396 04:03 ق.ظ
It's actually a cool and useful piece of information. I'm satisfied that you just shared this useful information with us.
Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.
BHW چهارشنبه 23 فروردین 1396 11:48 ب.ظ
I for all time emailed this blog post page to all my associates, for the reason that if
like to read it next my links will too.
manicure دوشنبه 21 فروردین 1396 07:27 ب.ظ
It is not my first time to go to see this website, i am visiting this site dailly and take fastidious information from
here everyday.
manicure شنبه 12 فروردین 1396 07:38 ق.ظ
Hey there! I could have sworn I've been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it's new to me.
Anyways, I'm definitely glad I found it and I'll be book-marking and checking back
often!
استوانیا سه شنبه 21 اردیبهشت 1395 03:30 ب.ظ
خیلی وبلاگ خوبی دارین سپاس
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر